AN AFTERNOON of sun brought hundreds of people out to the annual Tickenham Flower Show.
Colourful exhibits filled the marquee on the village field, with 219 people entering more than 180 classes, and there were also games, stalls, demonstrations and a craft fair for the crowds to enjoy.
Music was provided by Portishead Concert Band and there was a hog roast and ice creams to tuck into. At the end of the successful show, produce was auctioned off to the highest bidders.
Flower show award winners:
Best Exhibit - Floral Art: Mrs Carol Faithfull
Tom Williams Award – Rose Hybrid, one Specimen Bloom: Mrs Mildred Thorn
John Wier Award – Three Vases of Annuals : Mrs Pam Trenchard
Doreen Weaver Award (15): Mrs Peggy Weeks
Dyer Award – Patio Pot planted with Begonias: Mrs Cyndy Sallnow
Ken & Betty Sydney Award - Mixed Garden Flowers: Mrs Pam Trenchard
Paul & Ann Loader - Hanging Basket: Mrs Cyndy Sallnow
Ashley Olsen Award – Collection of Salad Vegetables: Mr Peter Trenchard
Mr W.G. McEwen-Smith Award – Potatoes coloured and white: Mr Steve Delaney
Eric McEwen-Smith All Round Gardener Award: Mr Peter Trenchard
Garden News Top Tray: Mr John Banks
Best Exhibit - Domestic: Mrs Betty Sydney
Tickenham Monday Morning Coffee Award: Mrs Eleanor Giles
Best Exhibit - Wine, Cider & Liguer: Mr Ray Churcher
Best Exhibit - Art: Mr Peter Hanson
Best Exhibit – Handicraft: Miss Claire Eastwood
Noah’s Ark Farm Award – Two Entry Tickets: Master Sonny Pigrem
Alan and Jo Drake Award: Master Charlie Sims
Alan and Jo Drake Award – 12-16: Miss Gemma Stevenson
Flower show cup winners:
Highest Points in Show: Mrs Pam Trenchard
Westcott Family Challenge Cup - Family in Tickenham Highest points: Trenchard Family
Most firsts in Fruit and Vegetables: Mr Peter Trenchard
Highest Points in Fruit and Vegetables: Mr Peter Trenchard
Best Exhibit in Fruit and Vegetables: Mr Peter Trenchard
Liquid Assett Cider Co. Tankard (38) : Mr Peter Trenchard
Highest Points in Flowers: Mrs Cyndy Sallnow
James Yandall Memorial Trophy (6): Mrs Glenys Williams
Highest Points in Floral Art: Miss Stephanie Eastwood
Highest Points in Domestic: Mrs Pam Trenchard
The Buddy Cranmer-Brown Preserves Salver: Mrs Betty Sydney
Tickenham W.I. Cup - Highest points in Show: Mrs Janet Ashdown
Highest Points in Handicraft: Mrs Dorothy Caple
Highest Points in Wine, Cider and Liqueur: Mr Ray Churcher
Highest Points in Honey: Mr David Capon
Highest Points in Photography: Mr Keith Giles
Best Exhibit in Photography: Mr Keith Giles
Gordon Rogers Memorial Cup: Master Michael Semple
Highest Points in Art: Mrs Jean Laycock
Highest Points in Children’s classes 136-141,143-145, 166-195: Miss Gemma Stevenson
Miss M Dyer Cup - Best Exhibit in Children’s classes (166–195): Miss Scarlett Ellison
The Thorn Trophy - Highest Points Boy aged 5 – 7: Master Leo Brooks
The Thorn Trophy - Highest Points Girl aged 5 – 7: Miss Scarlett Ellison
Highest Points age 8-11: Miss India Ellison
Highest Points age 12-16 - including all in Show (Purcell Cup): Miss Gemma Stevenson
Tickenham School Challenge Cup (142): “Lions” House
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here