Latest results and scores from the district’s bowling clubs

PUBLISHED: 17:56 21 August 2018

Latest scores and results from the bowling clubs in the North Somerset area.

Clevedon A 61, Purnell A 57 (County League Premier 1): D Harding, A Bradley, M Davis, D Brightman 23-19; R Lord, R Pitts, J P Branfield, N Westlake 18-21; F Ham, M Payne, P J Branfield, N Pearce 20-17.

Clevedon B 68, Ashcombe B 52 (County League North 2): N Mace, C Bethune, R Conybeare, C Jarrett 19-18; T Rides, C Folland, B Wrightson, J Brommage 24-17; P Battram, T Townsend, B Davis, A Yates 25-17.

Clevedon 78, St Andrews 97 (Weston Over-60s League): C Bethune, G Tripp, K Bristow 12-20; D Iles, B Davis, C Jarrett 14-16; T Townsend, R Day, M Langley 15-23; R Brown, C Seward, A Yates 15-15; V Perry, C Folland, G Woods 22-13.

Clevedon 81, Victoria Saxons 83: R Openshaw, C Seward, J Brommage 17-13; T Townsend, B Wrightson, K Bristow 9-25; A Brooks, G Tripp, M Langley 17-15; M Cole, D Greenslade, A Yates 12-19; M Sutton, B Davis, P Evans 16-11.

Clevedon Ladies 47, Wessex 55 (Wessex League): J Henderson, L Wills, M Davis, A Ford 13-16; D Brown, S Knight, T Nicholson, M Foster 13-20; G Townsend, J Helliker, S george, T Cuff 21-19.

Nailsea A 50, Bridgwater A 80 (Somerset County League): A Billington, B Powell, R Lloyd, J Whitear 11-29; D Hole, J Chivers, R Griffiths, M Rowsell 14-31; J Prince, M West, N Edwards I Blatchford 25-12.

Nailsea 84, Ashcombe Templers 83 (Weston Over-60s League): C Hughes, M Keats, b Holloway 8-19; J Kendrick, T Dyer, C Winter 13-12; P Harley, M Cordwell, D Price 11-19; R Hassell, D Clark, J Chivers 10-0; N Dale, J Knight, J Prince 20-19; J Edler, P Onion, J Whitear 22-14.

Nailsea 126, Burnham 84: A Mansfield, J Knight, D Price 14-11; P Miller, P Onion, D Hole 19-20; J Hall, T Dyer, J Chivers 18-13; R Cook, J Edler, M Keats 20-9; P Gillard, M Caldwell, D Flower 37-12; P North, D Clark, J Whitear 18-19.

Nailsea 89, Mark Moor 113: S Arther, K Westcott, N Edwards 13-20; C Hughes, P Onion, J Prince 9-18; P North, B Willis, T Dyer 12 -29; P Harley, N Dale, J Whitear 16-13; M Conway, D Goffin, D Price 25-13; R Cook, M Calder, M Keats 14-20.

Nailsea 85, Long Ashton 64 (C&D Britannia Windows Over-60s League): D Price, 11-11; J Edler, J Prince, B Holloway 27-12; P Miller, D Clark, J Whitear 21-9; C Winter, M Keats, C Winter 17-15.

Clevedon Promenade A 63, Bristol A 74 (Somerset County League): J Powell, A Pine, A Smith, J Bartlett 9-30; G Hanxox, M Davis, J Fuidge, K Chaney 38-20; S Fuidge, K Morris, P Bissett, D Demery 16-24.

Clevedon Promenade B 66, Burnham A 48 (Somerset County League): J Baker, D Knowles, P Fuidge, A Young 24-17; K Hill, D Kibbey, J Grubb, R Soper 24-19; R Cranshaw, M Sperring, D Higley, K Low 18-12.

Clevedon Promenade C 55, Yatton B 45 (Somerset County League): P Brown, S Roach, D Loveridge, B Davis 20-17; K Ellis, I Ford, P Pearce, N Pedder 17-14; A Alvis, R Dowsing, A Derrick, D Hampton 18-14.

Clevedon Promenade 105, Clarence Golds 115 (Weston Over-60s League): G Moore, D Perham, M Davis 12-23; A Elsy, D Knowles, R Soper 29-6; K Watts, P Pearce, A Young 10-34; R Cranshaw, M Sperring, D Hampton 17-20; J Baker, B Neal, N Pender 20-13; K Hill, J Gover, K Low 17-19.

Clevedon Promenade 116, Nailsea 58 (C&D Over-60s League): A Elsy, T Derrick, D Demery 20-8; R Cranshaw. M Sperring, K Low 17-5; A Tinkling, D Knowles, C Crees 23-9; J Grubb, P Brown, D Higley 18-10; K Hill, P Pearce, M Davis 18-16, G Moore, J Gover, A Young 20-10.

Clevedon Promenade Ladies 45, North Petherton 56 (Wessex League): L Fitzpatrick, J Sperring, S Crombie, L Jones 19-15; J Morris, J Hickman, S Davis, P Soper 10-26; M King, L Pedder, E Perham, J Hill 16-15.

Clevedon Promenade Ladies 49, St Andrews 34 (Doreen Ralph League): E Perham, S Davis, C Pratten, M Dyer 18-13; J Morris, M Wood, J Hill, S Pine 18-6; A Johnstone, S Farnden, P Soper, A Crees 13-15.

Clevedon Promenade Ladies 36, Ashcombe 56 (North Somerset League): M Wood, B Young, E Rowley 3-27; L Pedder, S Sharp, A Crees 12-18; J Morris, J Hill, S Pine 21-11. Friendly rink: N Malone, L Fitzpatrick, J Sperring 20-18.

West Backwell Bowling Club finished in third place at the Clevedon & District League Charity Cup.

Scores: T Bone, B Kelson, R Hinton, B Budd 11-13; R Morten, I Wilson, R Webber, J Hathway 25-12; D Rycroft, D Chadwick, P Sims, J Couch 10-11; D Ratcliffe, J Ashmore, D Rigg, A Knights 20-5; A Lovell, B Gammon, A Robinson, K Dodd 12-8.

West Backwell 66, Chew Stoke A 48 (Somerset County League): B Baker, R Webber, K Dodd, J Couch 23-21; A Lovell, M Windo, D Rigg, J Hathway 21-12; G Brindle, B Budd, D Rycroft, A Knights 22-15.

West Backwell 84, Chew Stoke 85 (C&D Britannia Windows Evening League): I Pugsley, B Kelson, P Sims, J Couch 19-12; D Morris, R Price, A Robinson, K Dodd 14-15; B Baker, D Chadwick, D Rigg, J Hathway 18-19; T Bone, I Wilson, B Gammon, R Webber 15-18; M Naylor, R Hinton, D Rycroft, A Knights 18-21.

West Backwell 83, Portishead RBL 117 (C&D Britannia Windows Over-60s League): T Bone, R Langford, C Perry 13-18; A Lovell, B Baker, A Robinson 17-14; G Brindle, I Wilson, K Dodd 11-17; G Dodd, R Hinton, R Webber 24-11; I Pugsley, B Budd, J Hathway 14-30; D Mercer, D Rigg, B Gammon 4-27.

West Backwell Ladies 44, Nailsea 47 (Doreen Ralph Trophy): D Gage, C Pugsley, J Ratcliffe, C Burgess 17-12; K Pugsley, C Lawrence, M Vivian, P Kingston 16-17; L Bloom, S Budd, M Warfield, S Griffiths 11-18.

Long Ashton 64 (11.5), Nailsea 86 (81.5) (C&D Over-60s Triples League): M Harding, E Russell, D Odey 11-11; I Webb, J Eaton, E Rockey 17-9; J Gann, M Pemble, A Hall 12-27; G Thomas, C Ramsden, J Burt 9-21; M Wring, B Brice, I Taylor 15-18.

Long Ashton 46 (7), Wilmott Park 44 (3) (Bristol League): K Vass, V Adams, M Taylor, E Russell 19-13; D Moore, E Rockey, M Givan, D Odey 13-13; C Ramsden, P Smith, A Hall, J Marshall 14-18

Long Ashton Ladies 41 (4) Winscombe 42 (6) (North Somerset Triples League): D Vass, L Taylor, C Bennett 20-9; K Ramsden, S Taylor, M Wilmott 4-23; D Brooks, T Rockey, S Hall 17-10.

Long Ashton Ladies 33 (0), Portishead RBL 64 (10) (DRT League): K Ramsden, K Gough, T Rockey, P Adams 8-23; D Brooks, M McGregor, T Hilton, S Hall 9-23; D Vass, J Lambert, I Martin, M Wilmott 16-18.

Long Ashton finals day winners-ladies - singles: S Hall; novices: T Rockey; two-wood: T Ricketts; pairs: L Randall & D Vass.

Men - singles: A Hall; novices: C Warren; two-wood: K Vass; pairs: M Pemble & E Russell. Mixed singles: K Vass; mixed pairs: S & A Hall.

Portishead RBL Ladies 51, Winscombe 33 (NSL): J Saunders, H Naunton, P Spencer 11-14, M Excell, I Hussey, L Bridle 22-7, J Kelly, J Calladine, S Davies 18-12.

Portishead RBL Ladies 26, Kingswood & Hanham 34 (BLLA): J Birth, H Naunton, L Bridle, S Davies 16-15, J Saunders, J Calladine, S Rogers, P Spencer 10-19.

Portishead RBL Ladies 28, Olveston 35 (BLLB): S Dando, A Perkins, S Castleton, K Strong 16-16; P Wilkinson, T Gentle, J Gardner, N Wells 12-19.

Portishead RBL Ladies 64, Long Ashton 33 (DRT): J Birth, P Crawshaw, J Calladine, S Davies 23-8; H Naunton, B Vowles, S Rogers, P Spencer 23-9; S Dando, S Castleton, M Southey, L Bridle 18-16.

Portishead RBL Ladies 39, Portishead 35 (friendly): M Excell, B Vowles, C Roberts, J Calladine 30-12; J Kelly, G Higgs, A Lewins, P Wilkinson 9-23.

Congresbury 94, Chew Stoke 104 (C&D Over-60s League): J Freemantle, G Stenner, A Fisher 12-20; G Andrews, M Kimmings, R Archer 23-11; K Cole, D Folds, D Byett 21-14; B Baker, I Beveridge, M Huggett 12-21; D Manning, F Horton, R Kirkham 13-20; S Pook, A Lewis, T Yearsley 13-18.

Congresbury 77, Winscombe 94 (friendly): A Collins, P Hayward, B Baker,C Shipway 24-14; C Nunn, C Brookes, R Anniuk, B Herbison 13-16; K Cole, A Lewis, A Fisher, L Beck 12-19; J Freemantle, R Jones, P Reay, R Kirkham 18-20; R Stewart, M Kimmings, M Huggett, R Becker 10-25.

Congresbury 66, Banwell 49 (friendly): M Hopkins, D Folds, T Lewis 15-14; M Craig, R Anniuk, D Byett 22-14; C Edwards, G Stenner, R Kirkham 13-10; I Beveridge, D Manning, C Shipway 16-11.

Congresbury A 44, Banwell A 63 (SBA Premier 2): M Hopkins, R King, P Reay, B Herbison 22-12; I Morton, A Collins, T Lewis, C Shipway 6-31; B Baker, D Norman, R Becker, D Byett 16-20.

Congresbury Ladies 54, Isle of Wedmore 34 (WDLL): L Storey, J Byett, C Andrews 15-13; G Lee, R Horton, P Baker 16-8; J Blagden, V Harding, B Huggett 23-13.

Congresbury B 52, St Andrews 60 (SBA Division 1 North): M Kimmings, I Beveridge, R Jones, T Yearsley 13-22; R Stewart, D Folds, M Huggett, R Archer 16-27; A Fisher, J Freemantle, F Horton, R Kirkham 23-11.

Portishead RBL 117 West Backwell 83 (Britannia Windows C&D Over 60s): D Welsh, J Nichols, R Withey 18-13; I Gough, N Rogers, J Bridle 30-14; K Lane, D Crawshaw, D Gregory 11-24; M Roberts, B Excell, A Spencer 27-4; T Birth, P Kelly, B Daly,14-17; D Vowles, B Norman, F Allen 17-11.

Portishead RBL 84, Isle of Wedmore 101 (Weston Over-60s League): R White, G Chidzey, R Withey 18-22; B Venn, A Gwynn, N Rogers 9-17; J McCarthy, T Smith, D Gregory 12-17; T Staniland, B Excell, F Allen 18-11; A Britton, P Kelly, A Spencer 13-17; C Wring, J Nichols, I Gough 14-17.

Portishead RBL A 54, Taunton A 69 (Somerset Premier 1): A Spencer, B Excell, T Winmill, F Allen 19-21; I Gough, R Withey, D Groves, D Gregory 17-23; T Birth, P Kelly, J Bridle, S Secker 18-25.

Portishead RBL B 54, Clarence B 69 (Somerset North 2): D Welsh, J McCarthy, D Crawshaw, J Nichols 18-23; B Major, A Strong, J Dumble, N Rogers 18-21; M Roberts, D Vowles, L Slatter, K Martin 16-25.

Portishead RBL C 43, Mark Moor 55 (Somerset North 2): M Balsiger, C Wring, K Hoyles, A Strong 13-18; B Scruby, P Higgs, A Gwynn, B Norman 17-16; J Davies, T Eden, G Chidzey, R Wilkinson 13-21.

Yatton 108, Mark Moor 104 (Weston Triples League): E Reynolds, P Hodgskin, T Storm 20-19; I Young, B Hardwick, M Withyman 12-20; A Mackay, D Hunt, R Bish 25-16; W King, T Passingham, J Knight 27-11; T Vowles, D Goddard, C Parsons 7-24; A George, A Richards, P Creber 17-14.

Yatton 55, Weston Bath 85 (Wedmore Plate): D Hunt, A Wesson, J Knight, M Withyman 18-12; T Vowles, M Musgrove, A Richards, C Parsons 7-31; T Viney, T Passingham, N Jones, R Bish 10-28;L Howe, B Hull, T Storm, W Casey 20-14.

Yatton 87, Ashcombe Knights 112 (Weston Triples League): A George, C Parsons, R Bish 17-14; T Vowles, B Foster, N Jones 11-25; W King, T Passingham, J Knight 9-19; B Hardwick, P Creber, S Pascoe 20-22; D Wesson, M Musgrove, M Withyman 14-16; P Hodgskin, P Osborne, T Storm 16-16.

Yatton A 51, Winscombe A 48 (Somerset County League): N Edmonds, J Knight, P Osborne, G Smith 22-18; D Hunt, A Wesson, S Pascoe, R Bish 21-12; L Howe, B Hull, T Storm, W Casey 8-18.

Yatton B 45, Clevedon Prom C 55 (Somerset County League): D Goddard, P Hodgskin, A Richards, P Creber 14-17; J Stacey, T Viney, B Hardwick, N Jones

14-18; T Vowles, D Wesson, T Passingham, C Parsons 17-20.

Yatton Ladies 49, Long Ashton 28 (DRT League): J Richards, F McCormack, C Lewis, M Spalding 15-8; A Storm, P Welham, B Parker, P Goddard 19-8; R Passingham, M Mills, J Hull, P Allen 15-12.

Yatton Ladies 56, Nailsea 24 (DRT League): J Richards, F McCormack, C Lewis, M Spalding 23-6; M Mills, P Welham, J Hull, P Allen 15-13; A Storm, S Carr, B Parker, P Goddard 18-5.

Yatton Ladies 64, Congresbury 45 (friendly): F Jones, J Richards, A Storm 24-10; J Humphreys, M Mills, P Goddard 18-22; D Winter, R Passingham, J Hull 22-13.

Comments have been disabled on this article.

Other Sport Stories

Yesterday, 09:48

Clevedon Town progressed to the next round of the Les Phillips Cup, but lost out to second-placed Willand Rovers in the league.

Read more
Yesterday, 09:47

Ashton & Backwell slipped up at home to Chard Town, with the visitors taking the three points back home.

Read more
Yesterday, 09:47

Clevedon United Under-9 Girls overcame a stern test against Whitchurch, running out comfortable winners.

Read more
Yesterday, 09:47

Despite conceding a goal in the first minute, Kenn Valley hit back to win an exciting match 3-2.

Read more
Yesterday, 08:44

Nailsea & Backwell 2nd XV came from behind to defeat St Brendan’s.

Read more
Yesterday, 08:43

Clevedon Cheetahs Under-9s defeated Worle to record their first victory of the season.

Read more
Yesterday, 08:40

Nailsea & Backwell Under-12s and Old Bristolians took part in two well-balanced matches.

Read more
Tue, 17:30

Epic Martial Arts club captain Kam Doyle became a double world champion, while Alex Fellender-Evans also became world champion at the WAKO World Kickboxing Championships.

Read more
Tue, 17:30

Racing driver James Russell was part of Team BRIT which won their class at a six-hour relay race at Silverstone.

Read more
Tue, 17:29

Backwell Swimming Club gave an excellent performance at Plymouth to finish in fourth place in the Arena Swimming League.

Read more

Most Read Sport

Read Online

Image
Read the North Somerset Times e-edition E-edition

Local Weather

Partly Cloudy

Partly Cloudy

max temp: 14°C

min temp: 12°C

Useful Links

Reader Travel

Family Notices 24

Newsletter Sign Up

North Somerset Times twice-weekly newsletter
Sign up to receive our regular email newsletter

Our Privacy Policy

Show Job Lists

Find planning applications