Senior Portishead RBL ladies fours make it a hat-trick

PUBLISHED: 16:14 24 July 2018

Len Howe.

Len Howe.

Archant

A third team from Portishead RBL Ladies are making the trip to Leamington Spa for the national finals.

Portishead RBL Ladies has a third team going to Leamington Spa to the national finals following their senior fours becoming Somerset champions.

The team of June Saunders (sub for Rose Hellens), Helen Naunton, Paddy Spencer and Marilyn Gozna will play their first game against Kent on August 22.

The success continues as the club has also made it to the quarter-final of the Fear Cup following their win over Clevedon.

Portishead RBL Ladies 57, Greenbank 19 (BLLA): J Birth, P Crawshaw, L Bridle, M Gozna 21-14; D Gwynn, S Rogers, I Hussey, S Davies 26-5.

Portishead RBL Ladies 24, Begbrook Green 28 (BLLB): T Gentle, B Vowles, S Castleton, M Southey 13-11; M Excell, J Kelly, H Naunton, N Wells 11-17.

Portishead RBL Ladies 66, Clevedon Prom 42 (DRT): J Birth, J Kelly, M Southey, S Davies 24-14; S Dando, S Castleton, I Hussey, P Groves 22-15; D Gwynn, T Gentle, J Calladine, L Bridle 20-13.

Portishead RBL Ladies 37, Olveston 49 (friendly): M Excell, G Higgs, P Wilkinson, S Rogers 16-9; C Bird, M Babington, C Roberts, P Crawshaw 11-15; J Sandell, B Pearce, A Perkins, J Gardner, 10-23.

Portishead RBL Ladies 65, Clevedon 30 (Fear Cup): D Gwynn, H Naunton, L Bridle, P Spencer 15-16; S Dando, N Wells, P Groves, S Davies 22-7; J Birth, I Hussey, S Rogers, M Gozna 28-7.

Congratulations to Congresbury Ladies in reaching the Fear Cup quarter-finals by their win over Victoria. Their opponents will be St Andrews.

Congresbury Ladies 70, Isle of Wedmore 37 (Mendip League): H Tranmer, C Lewis, K Herbison 36-7; C Wilcock, C Andrews, A Jones 15-14; J Craig, P Baker, B Huggett 19-16.

Congresbury Ladies 59, Victoria 58 (Fear Cup): J Blagden, (L Storey), J Craig, Ann King, Kate Herbison 21-20; C Wilcock, C Lewis, R Horton, A Jones 19-18; J Byett, H Tranmer,C Andrews, P Baker 19-20.

Congresbury Ladies 70, Portishead Ladies 42 (WDLL): C Lewis, P Baker, D Harrison 33-11; C Wilcock, A Jones, B Huggett 26-16; C Andrews, A King, K Herbison 12-15.

Congresbury 74, Clevedon 74 (Britannia Windows Evening League) I Morton, A Collins, T Lewis, C Shipway 12-15; J Freemantle, D Norman, M Wear, L Beck 8-22; R Archer, M Huggett, F Horton, R Kirkham 9-13; B Baker, A Page, D Byett, R Birmingham 24-9; G Wilcock, G Stenner, R Becker, B Herbison 21-15.

Congresbury A 73, Bath B 52 (County League Division 2): B Baker, R Anniuk, R Becker, R Birmingham 21-23; I Morton, A Collins, T Lewis, C Shipway 25-10; M Hopkins, R King, M Wear, B Herbison 27-19.

Congresbury B 66, Clevedon Prom B 45 (County League Division 1 North): R Stewart, D Folds, G Stenner, L Beck 19-13; G Andrews, D Norman, R Jones, R Archer 24-14; D Manning, M Huggett, F Horton, R Kirkham 23-18

Congresbury 120, West Backwell 93 (C&D Over-60s League): B Baker, R Jones, M Huggett 25-11; R Stewart, J Freemantle, D Byett 25-9; G Andrews, A Lewis, R Archer 15-21; M Kimmings, C Edwards, R Kirkham 12-23; I Beveridge, A Collins, F Horton 25-15; L Beck, G Stenner, T Lewis 18-14;

Congresbury 57, Bristol Arrow73 (mixed friendly): B Baker, G Lee, R Jones, P Baker 15-14; A Goodman, V Tomlinson, D Norman, C Andrews 16-23; C Lewis, L Storey, A Page, C Shipway 19-13; G Andrews, D Davis, J Freemantle, R Horton 7-23.

For the fifth time, the four ladies Sheila Short, Jacqui Branfield, Laura Holden and Stef Branfield reached the county final and will now play in the national championships.

Congratulation to Stef Branfield who has won the area final of the National Champion of Champions and now goes through to play in the national championships.

The inter-club battle for a place in the area semi-finals of the national mixed pairs was won by Laura Holden and Nick Pearce, who are now only one match away from the national championships.

In the North Somerset BA, the men have reached the semi- final stage of the KO Cup having beaten Portishead RBL. The opposition will be Victoria and the match is to be played away on August 5 at 10am.

The men have also reached the semi-final of the Four Dimensions competition.

Clevedon Ladies 30, Portishead RBL 65 (Fear Cup): S George, C Neal, S Short, S Branfield 16-15; D Brown, J Helliker, J Drewitt, J Branfield 7-22; T Nicholson, G Townsend, M Foster, T Cuff 7-28.

Clevedon A 51, Watchet A 62 (County Premier 1): F Ham, W Smith, A Bradley, N Westlake 15-21; R Lord, G Woods, P J Branfield, M Davis 17-22; K Bristow, R Conybeare, R Pitts, D Brightman 19-19.

Clevedon B 65, Winscombe B 57 (County League North 2): D Lowdon, R Day, P Battram, C Jarrett 25-19; C Folland, C Bethune, R Brown, D Hurst 22-16; T Townsend, S Lewis, B Wrightson, M Langley 18-22.

Clevedon 3, Victoria 1 (North Somerset Four Dimensions Cup)-singles: D Brightman 21-10; pairs: R Lord, K Bristow 31-13; triples: G Woods, D Hurst, R Pitts 16-11; fours: F Ham, R Conybeare, W Smith, A Bradley 15-21.

Clevedon 74, Congresbury 74 (C&D Britannia Windows Evening League): K Bristow, P Battram, S Meyrick, J Brommage 15-21; G Woods, D Greenslade, D Harding, D Brightman 15-12; B Squire, M J Cole, P Evans, M Payne 22-8; R Conybeare, R Day, C Jarrett, M Langley 9-24; R Lord, G Tripp, A Bradley, M Davis 13-9.

Clevedon Ladies 71, Winscombe 41 (Wessex League): L Wills, C Neal, T Nicholson, T Cuff 16-23; D Brown, V Fletcher, S George, J Branfield 25-17; G Townsend, J Henderson, M Foster, S Short 30-11.

Clevedon 116, Bishops Cleeve 92 (mixed friendly): T Partridge, M Cole, S George, R Contbeare 16-19; G Townsend, M Sutton, P Battram, M Foster 17-21; J Henderson, R Day, R Brown, C Jarrett 27-12; S Short, S Knight, T Townsend, B Davis 21-10; D Brown, S Davey, M Davis, C Seward 13-19; L Wills, S Thorn, T Nicholson, G Woods 22-11.

Clevedon 88, Abertillary 115 (mixed friendly): T Townsend, J Henderson, R Day, R Brown 17-15; D Lowden, D Winter, R Lord, J Drewitt 14-28; K Hill, S Davey, T Nicholson, R Conybeare 14-16; S Lewis, V Fletcher, M Cole, S George 21-20; S Short, J Hill, D Brown, M Kew 14-15; G Townsend, B Winter, D Watts, M Foster 8-21.

Portishead RBL A 69 Clevedon Prom A 51 (Somerset Premier 1): T Birth, D Perry, J Bridle, S Secker 18-18; P Davies, A Spencer, T Winmill, F Allen 29-16; I Gough, R Withey, D Groves, D Gregory 22-17.

Portishead RBL C 48 Bristol B 62 (Somerset North 2): T Staniland, P Higgs, J McCarthy, B Norman 11-20; A Longdon, B Scruby, B Excell, R Wilkinson 16-20; B White, P Kelly, K Hoyles, A Strong 21-22.

Portishead RBL A 40 Clevedon A 72 (Somerset Premier 1): I Gough, A Spencer, P Davies, T Winmill 19-18; M Roberts, R Withey, D Groves, D Gregory 10-31; T Birth, D Perry, J Bridle, S Secker 11-23.

Portishead RBL 60 Page Park 86 (Clarence Davey Plate): T Birth, N Rogers, J Bridle, S Secker 21-19; P Davies, A Gray, K Martin, R Withey 11-23; M Roberts, D Crawshaw, D Groves, D Gregory 11-20; I Gough, A Strong, J Nichols, T Winmill 17-24.

Portishead RBL 84 Ashton Crusaders 105 (Weston Over 60s): A Britton, N Castleton, B Norman 20-11; R White, J McCarthy, N Rogers 20-17; A Longdon, R Wilkinson, F Allen 13-25; P Higgs, A Strong, D Gregory 15-13; B Venn, A Gwynn, I Gough 7-23; T Staniland, G Chidzey, R Withey 11-16.

Portishead RBL 134 Nailsea 74: M Roberts, B Excell, D Groves 16-13; D Welsh, A Spencer, R Withey 21-8; J McCarthy, I Gough, J Bridle 13-15; D Vowles, K Lane, D Gregory 29-14; B Norman, P Kelly, N Rogers 24-12; T Smith, K Martin, J Nichols 31-9.

Nailsea 91, Chew Stoke 82 (C&D Britannia Windows Evening League): M West, A Webb, A Billington, R Griffiths 13-17; M Cordwell, I Harvey, D Clark, M Rousell 11-25; J Pritchard, D Elder, D Hole, J Whitear 28-11; C Hughes, N Dale, J Chivers, C Winter 24-13: P Miller, J Edler, D Flower, I Blatchford 15-16.

Nailsea 71, RBL 134 (C&D Britannia Windows Over-60s League): C Hughes, M Keats, C Winter 14-29; B Powell, D Nicholls, J Whitear 9-31; P North, M Cordwell, J Chivers 12-24; J Gardner, P Gillard, D Flower 13-16; P Onion, J Knight, B Holloway 15-13; M Conway, J Prince, D Price 28-21.

Nailsea A 48, Yeovil A 80 (Somerset County League): D Hole, J Chivers, R Griffiths, M Rowsell 22-25; J Prince, I Harvey, D Flower, I Blatchford 8-32; J Pritchard, N Edwards, R Lloyd, J Whitear 18-23.

Nailsea 123, Ashcombe Knights 93 (Weston Over-60s League): P Gillard, D Hole, A Avery 18-18; N Dale, I Yuill, J Chivers 22-5; P Miller, P Onion, D Flower 29-12; A Mansfield, T Dyer, T Billington 18-15; J Edler, M West, C Winter 10-28; C Hughes, J Knight, M Keats 26-15.

Clevedon Promenade A 58, Purnell A 52 (Somerset County League): S Fuidge, K Morris, D Demery, C Crees 16-17; J Powell, A Pine, J Bartlett, D Everett 21-20; A Tinkling, M Davis, J Fuidge, K Chaney 21-15.

Clevedon Promenade B 43, St Andrews 80 (Somerset County League): K Hill, B Neal, P Fuidge, A Young 9-32; D Hollier, D Kibbey, J Grubb, R Soper 12-29; A Elsy, J Gover, P Bissett, K Low 22-19.

Clevedon Promenade A 51, Portishead RBL A 69 (Somerset County League): K Hill, M Davis, J Bartlett, D Everett 16-29; S Fuidge, K Morris, D Demery, C Crees 17-22; R Cranshaw, P Fuidge, A Pine, J Fuidge 18-18.

Clevedon Promenade B 45, Congresbury B 66 (Somerset County League): D Hollier, D Kibbey, J Grubb, R Soper 14-24; A Elsy, B Neal, D Higley, A Young 18-23; A Tinkling, J Gover, D Hampton, K Low 13-19.

Clevedon Promenade C 65, Victoria C 66 (Somerset County League): K Ellis, P Brown, M Sperring, N Pedder 26-14; S Roach, P Pearce, D Loveridge, B Davis 16-23; R Dowsing, J Johnstone, D Perham, P Kinsella 23-29.

Clevedon Promenade 2, Watchet 3 (Top Club); S Fuidge 9-14 (two-wood singles); K Chaney 7-21 (four-wood singles); J Fuidge, D Everett 14-13 (pairs); A Tinkling, D Demery, C Crees 6-19 (triples); R Cranshaw, A Young, K Morris, A Smith 18-12 (fours).

Clevedon Promenade 98, Ashcombe 92 (North Somerset Cup): K Hill, B Neal, M Davis, J Powell 20-15; D Hollier, D Kibbey, J Fuidge, K Chaney 22-18; A Tinkling, A Elsy, R Soper, D Everett 15-20; J Grubb, J Gover, K Morris, C Crees 23-20; J Baker, P Fuidge, A Young, J Bartlett 18-19.

Clevedon Promenade 94, Portishead RBL 77 (C&D League): A Tinkling, A Pine, K Chaney, D Everett 18-13; D Hollier, D Hampton, K Low, M Davis 19-11; M Sperring, B Neal, K Morris, C Crees 16-19; R Cranshaw, P Fuidge, A Smith, J Bartlett 23-15; A Elsy, R Soper, A Young, D Demery 18-19.

Clevedon Promenade 95, Ashcombe Knights 106 (Weston Over-60s KO Cup): P Brown, D Knowles, M Davis 13-27; A Elsy, T Derrick, R Soper 14-17; A Tinkling, M Spertring, C Crees 22-14; D Hollier, J Gover, A Young 9-18; K Hill, D Hampton, K Morris 18-15; R Cranshaw, B Neal, P Bissett 19-15.

Clevedon Promenade 106, Portishead RBL 105 (C&D Over-60s Triples): I Harding, J Gover, C Crees 18-14; A Tinkling, N Cape, D Demery 16-12; D Hollier, D Hampton, A Young 17-14; A Elsy, P Kinsella, P Bissett 23-13; J Baker, D Higley, R Soper 16-22; K Hill, T Derrick, M Davis 16-30.

Clevedon Promenade 94, Congresbury 101 (C&D Over-60s Triples): A Elsy, M Sperring, D Demery 15-23; K Ellis, N Cape, A Young 12-15; P Brown, T Dettick, M Davis 16-12; A Tinkling, B Neal, C Crees 25-11; K Hill, D Perham, P Kinsella 11-16; J Baker, P Pearce, D Everett 15-24.

Clevedon Promenade 68, Isle of Wedmore 112 (C&D Over-60s Triples): K Ellis, T Derrick, A Young 7-20; D Hollier, D Perham, D Hampton 6-21; J Baker, J Gover, M Davis 8-27; A Tinkling, P Pearce, C Crees 12-18; R Cranshaw, P Kinsella, D Demery 19-14; K Hill, K Low, P Bissett 16-12.

Clevedon Promenade Ladies 54, Long Ashton 40 (Doreen Ralph League): L Hardisty, S Davis, S Farnden, M Dyer 15-12; C Drake, C Pratten, E Perham, S Pine 11-22; A Johnstone, B Young, P Soper, A Crees 28-6.

Clevedon Promenade Ladies 70, Portishead 31 (NS Triples): L Welling, S Crombie, S Sharp 28-8; F Rawlings, L Jones, S Pine 21-9; C Drake, J Hulin, A Crees 21-14. Friendly Rink: N Malone, S Oliver, B Young 14-14.

Clevedon Promenade Ladies 42, Clevedon 54 (Fear Cup): E Perham, S Crombie, S Sharp, M Dyer 12-13; A Johnstone, P Soper, S Farnden, A Crees 12-21; L Hardisty, C Pratten, L Jones, S Pine 18-20.

Clevedon Promenade Ladies 40, Clarence 44 (NS Triples): L Fitzpatrick, P Soper, S Crombie 9-17; A Johnstone, S Farnden, A Crees 17-12; E Perham, M Griffiths, S Sharp 14-15. Friendly Rink: M Gough, L Welling, J Sperring 14-14.

Clevedon Promenade Ladies 54, Mark Moor 76 (Wessex League): L Fitzpatrick, J Hulin, L Pedder, P Soper 22-27; F Rawlings, V Hollier, J Sperring, L Hardisty 18-19; M Gough, L Welling, B Young, E Perham 14-30.

Clevedon Promenade Ladies 42, Portishead RBL 66 (Doreen Ralph League): E Perham, L Pedder, S Crombie, S Sharp 13-20; L Hardisty, P Soper, L Jones, S Pine 15-22; A Johnstone, L Welling, S Farnden, A Crees 14-24.

Clevedon Promenade 66, Severn Vale 68 (mixed friendly): K Ellis, L Pedder, S Davis, A Pine 6-19; C Fuidge, D Perham, M Griffiths, K Morris 12-12; A Johnstone, L Fitzpatrick, B Davis, J Fuidge 21-10; J Morris, J Johnstone, N Pedder, S Pine 13-19; S Roach, V Hollier, E Perham, P Fuidge 14-8.

Long Ashton Ladies 42 (2), West Backwell 58 (8) (DRT League): D Vass, I Martin, L Taylor, C Bennett 23-16; J Osborne, K Gough, C Marshall, S Hall 9-15;

K Ramsden, D Weekley, T Rockey, S Norman 10-27.

Long Ashton 46, Page Park 56 (mixed friendly): M Harding, G Doyle, V Adams, C Bennett 14-11; D Brooks, C Warren, C Marshall, John Eaton 10-23; J Moore, Judy Eaton, J Gann, P Adams 8-13; M Banks, M Willmott, K Gough, D Moore 14-9.

Long Ashton 94 (6), Chew Stoke 93 (4) (C&D Over 60s League): TM Lynch, K Vass, M Givan 11-14; C Hollaway, I Webb, P Connock 12-19; J Gann, J Williams, T Baker 13-17; R Thomas, V Adams, A Hall 19-14; M Wilmott, M Harding, I Taylor 13-20; C Norman, MN Wise, J Burt 26-9.

Long Ashton 69 (1.5), West Backwell 96 (5.5) (C&D League): P Connock, TM Lynch, G Thomas, T Baker 16-17; V Adams, M Wring, B Brice, J Burt 5-33; M Harding, J Eaton, I Taylor, E Russell 18-12; C Norman, C Randall, A Hall, P Smith 14-18; C Holloway, P Silva, C Ramsden, K Vass 16-16.

Long Ashton 42 (2), Yate A 50 (8) (Bristol League): K Vass, V Adams, M Taylor, E Russell 18-14; M Harding, I Taylor, A Hall, M Given 12-22; C Norman, P Connock, D Moore, P Smith 11-14.

National singles: Liz Taylor 18, Stef Branfield 21.

Portishead A 59, Banwell A 46 (SBA Div 2 North): G Norris, E Ormston, D Wood, T Hounslow 21-18; C Olivier, L Tassell, R Taylor, J Franklin 18-14; M Berryman, J Lewis, K Smith, E Daisley 20-14.

Portishead B 48, Nailsea B 68 (SBA Div 3 North): R Hawkins, N Morrissey, J Cross, D Taylor 16-23; P Robson, S Calderwood, D Clayton, M H-Matthews 14-22; J Holland, A Guinn, M Leach, A Holmes 18-23.

Portishead B 73, Chew Stoke B 63: P Williams, R Hawkins, J Cross, G Lawrence 23-22; N Morrissey, J Haberfield, G Pears, D Taylor 27-13; T Mather, G Pinder, P Thompson, M H-Matthews 23-28.

Yatton A 55, Burnham A 60 (Somerset County League): L Howe, B Foster, T Storm, W Casey 35-6; D Hunt, B Hardwick, J Knight, R Bish 10-27; M Musgrove, N Edmonds, S Pascoe, G Smith 10-27.

Yatton B 57, Burnham B 60: P Lomas, A Mackay, T Passingham, P Creber 26-20; D Goddard, T Viney, A Richards, N Jones 15-16; T Vowles, J Moyse, R Lewis, C Parsons 16-24.

Yatton 77, Fry’s 73 (Wedmore Plate): T Viney, T Passingham, N Jones, R Bish 21-17; L Howe, B Hull, T Storm, W Casey 17-16; T Vowles, M Musgrove, A Richards, C Parsons 17-23; D Hunt, A Wesson, J Knight, S Pascoe 22-17.

Yatton A 49, Clarence A 70 (Somerset County League): L Howe, B Hull, T Storm, W Casey 17-19; M Musgrove, J Moyse, N Edmonds, G Smith 17-27; D Hunt, B Foster, J Knight, R Bish 15-24.

Yatton B 34, Wedmore B 67: T Vowles, D Wesson, B Hardwick, C Parsons 10-23; P Hodgskin, A Wesson, R Lewis, P Creber 9-26; P Lomas, T Viney, A Richards, N Jones 15-18.

Yatton Ladies 38, Wedmore 33 (friendly): M Mills, F Jones, P Welham 15-14; S Carr, J Richards, J Hull 12-8; J Humphrys, B Hayward, A Storm 11-11.

Yatton Ladies 77, Bristol 42 (Fear Cup): A Storm, P Welham, B Parker, P Goddard 28-12; S Carr, F McCormack, J Hull, P Allen 26-18; M Millard, J Richards, C Lewis, M Spalding 23-12.

West Backwell (2) 68, Chew Stoke (2) 74 (Men’s North Somerset 4D Cup) - singles: C Perry 14-21; pairs: D Rycroft, P Sims 18-17; triples: B Baker, J Ashmore, A Knights 24-14; fours: B Budd, M Windo, A Robinson, K Dodd 12-22 .

West Backwell 79, St Annes Park 64 (Wedmore Plate): M Chinn, P Sims, R Webber, J Couch 21-17; B Baker, A Lovell, D Rigg, J Hathway 24-17; C Perry, B Gammon, A Robinson, K Dodd 19-12; J Ashmore, R Hinton, D Rycroft, A Knights 15-18.

West Backwell 59, Willmott Park 64 (Somerset County League): B Baker, M Windo, J Hathway, J Couch 15-28; D Rycroft, P Sims, J Ashmore, A Knights 23-14; G Brindle, B Gammon, A Robinson, K Dodd 21-22.

West Backwell 98, Long Ashton 69 (C&D Britannia Windows Evening League): P Sims, M Windo, J Ashmore, J Couch 16-16; T Bone, D Chadwick, D Rigg, J Hathway 17-16; J Leggett, B Gammon, P Tracey, R Webber 12-18; B Baker, R Hinton, D Rycroft, A Knights 35-5; G Brindle, I Wilson, A Robinson, K Dodd 18-14.

West Backwell Ladies 58, Long Ashton 42 (Doreen Ralph Trophy): J Keightley, C Langford, V Peckham, C Burgess 27-10; K Pugsley, S Townsend, M Vivian, P Kingston 15-9; C Cree, C Lawrence, J Sims, J Ratcliffe 16-23.

West Backwell Ladies 51, Clarence 48 (Weston & District League): S Stagg, C Lawrence, S Griffiths 20-15; K Pugsley, M Warfield, V Webley 21-15; C Langford, J Sims, M Vivian 10-18.

Comments have been disabled on this article.

Other Sport Stories

Wed, 09:48

Clevedon Town progressed to the next round of the Les Phillips Cup, but lost out to second-placed Willand Rovers in the league.

Read more
Wed, 09:47

Ashton & Backwell slipped up at home to Chard Town, with the visitors taking the three points back home.

Read more
Wed, 09:47

Clevedon United Under-9 Girls overcame a stern test against Whitchurch, running out comfortable winners.

Read more
Wed, 09:47

Despite conceding a goal in the first minute, Kenn Valley hit back to win an exciting match 3-2.

Read more
Wed, 08:44

Nailsea & Backwell 2nd XV came from behind to defeat St Brendan’s.

Read more
Wed, 08:43

Clevedon Cheetahs Under-9s defeated Worle to record their first victory of the season.

Read more
Wed, 08:40

Nailsea & Backwell Under-12s and Old Bristolians took part in two well-balanced matches.

Read more
Tue, 17:30

Epic Martial Arts club captain Kam Doyle became a double world champion, while Alex Fellender-Evans also became world champion at the WAKO World Kickboxing Championships.

Read more
Tue, 17:30

Racing driver James Russell was part of Team BRIT which won their class at a six-hour relay race at Silverstone.

Read more
Tue, 17:29

Backwell Swimming Club gave an excellent performance at Plymouth to finish in fourth place in the Arena Swimming League.

Read more

Most Read Sport

Read Online

Image
Read the North Somerset Times e-edition E-edition

Local Weather

Overcast

Overcast

max temp: 14°C

min temp: 9°C

Useful Links

Reader Travel

Family Notices 24

Newsletter Sign Up

North Somerset Times twice-weekly newsletter
Sign up to receive our regular email newsletter

Our Privacy Policy

Show Job Lists

Find planning applications